• آخرین بروز رسانی : 1400/07/20

اهدای پلاکت

 

پلاکت فرزیس چیست؟
آفرزیس یعنی جدا کردن و در انتقال خون به معنی گرفتن خون از یک فرد و جدا کردن یک جزء خاص از آن و برگرداندن اجزای باقیمانده خون به بدن فرد اهدا کننده است.

چرا باید پلاکت اهداء کنیم؟
پلاکت جزئی از خون می باشد که در جلوگیری از خونریزی نقش حیاتی دارد. طول عمر پلاکت بسیار کوتاه است (3 تا 5 روز) به همین دلیل باید بطور مرتب این ماده حیاتی وارد بدن شود.

دریافت کنندگان پلاکت چه کسانی هستند؟
افرادی که مبتلا به سرطان خون هستند.
افرادی که کم خونی ناشی از نقص عملکردی مغز استخوان دارند.
افرادی که پیوند مغز استخوان داشته و تحت درمان با داروهای سرکوب کننده ایمنی هستند.
افرادی که تحت شیمی درمانی هستند.
کسانی که بیماری خونریزی دهنده و اختلالات انعقادی دارند.
کسانی که قرار است جراحی قلب باز انجام دهند.
مبتلایان به ایدز و سایر بیماری های خونی و سرطان

آیا می توانم پلاکت اهدا کنم؟

 • تمام شرایطی را که جهت اهداء خون لازم است برای اهداء پلاکت نیز لازم می باشد.
 • سن بالای 18 سال
 • وزن در محدوده قابل قبول (بالای 50 کیلوگرم)
 • هماکریت بالای 42 درصد
 • دارویی طی 36 ساعت اخیر مصرف نکرده باشید.
 • حداقل پلاکت جهت اهداء 150000 می باشد.
 • حتما باید قبل از اهداء یک غذای مقوی خورده باشید.
 • اگر آن روز الکل یا درمان دارویی خاصی مصرف کرده باشید، بهتر است از اهداء اجتناب کنید.
 • بعد از اهداء تا 4 ساعت از انجام فعالیت های سنگین و شدید خودداری کنید.
 •  داشتن کارت ملی برای اولین اهدا و کارت شناسایی عکسدار در ثبت نام الزامی می باشد.

 

مراحل اهدای پلاکت

 •  ورود به یک پایگاه انتقال خون

در بدو ورود به یک پایگاه انتقال خون، اولین چیزی که جلب نظر می‌کند ، تابلوها و پوسترهای متعدد آموزشی است که بر در و دیوار پایگاه نصب شده‌اند تا به شما اطلاعات کافی بدهند.

 

 •  مشاوره پزشکی کلینیک جامع اهدا

در بدو ورود به یک پایگاه انتقال خون برای اهدای پلاکت و پلاسما، مشاوره پزشکی با انجام پرسش و پاسخ ها، چک هموگلوبین انجام می گیرد و بر اساس این موارد اگر شرایط اهدای پلاکت یا پلاسما احراز شد جهت اهدا به واحد پذیرش معرفی می گردند.

 

 

 

 •  واحد پذیرش

ابتدا شما به پذیرش راهنمائی می‌شوید. در این بخش معمولاً پس از خوش آمد گویی ممکنست بروشورهایی به شما ارائه شده و از شما خواسته شود آنها را مطالعه نمائید. با مطاالعه این بروشورها شما اطلاعاتی درباره شرایط اهدای خون و موارد معافیت از اهدای خون بدست می‌آورید . بنابر این درصورت نداشتن هریک ازشرایط اهدای خون و یا داشتن یکی از موارد معافیت ، از اهدای خون خود صرف نظرکنید و درصورت لزوم با پزشک اهداکنندگان مشورت نمایید. اما درصورتی که خود را واجد شرایط دانسته و بخواهید خون اهدا نمائید ضمن درخواست ارائه کارت شناسایی معتبر، مشخصات شما پرسیده شده و این مشخصات ثبت می‌شوند.

 •  مصاحبه و معاینه پزشک اهدا کنندگان

در این مرحله پزشک پرسشهایی را در زمینه سوابق پزشکی ، وضعیت فعلی و رفتارهای شخصی شما مطرح می‌نماید و معاینه مختصری از شما بعمل می‌آورد سپس میزان هموگلوبین شما خیلی سریع و بطور سرپایی توسط پزشک اندازه گیری می شود.

این مرحله از اهدای خون از جهت حفظ سلامت شما و گیرنده خون شما ارزش بسیاری دارد بنابر این دقت و صداقت در پاسخ به این سوالات ضروری است.

 •  خود حذفی محرمانه

تمامی اطلاعاتی که از شما دریافت می‌شود و پاسخ‌هایی که شما می‌دهید ، کاملاً محرمانه خواهند ماند . با این وجود ممکنست شما به هر دلیلی، از گفتن بعضی از حقایق یا رفتارهای خود , خودداری کنید . به همین دلیل در این مرحله ، پرسشنامه‌ای به شما داده می‌شود که در آن از شما پرسیده می‌شود: «آیا فکرمی کنید بهتر است پس از انجام خونگیری از خون شما برای بیماران مصرف شود یا خیر؟»

این بار شما هیچ معذوریتی ندارید . در صورتی که بدانید بخاطر انجام رفتارهای پر خطر ممکنست خون شما سالم نباشد، در کمال اطمینان و با خاطری آسوده پاسخ «مصرف نشود» را انتخاب و برگه را به درون صندوق ویژه‌ای بیندازید. به این ترتیب خون دریافت شده از شما، از چرخه مصرف حذف می‌گردد. درصورتی که از پاسخ‌هایی که به پزشک داده‌اید مطمئن هستید که طی ۱۲ ماه گذشته هیچ رفتار پر خطری نداشته‌اید، پاسخ «مصرف شود» را انتخاب وبرگه را به درون صندوق ویژه بیندازید. این راهکار که تاثیر به سزایی در افزایش ضریب ایمنی خون‌های گرد آوری شده دارد، را به اصطلاح «خود حذفی محرمانه» می‌نامند.

 • اهدای پلاکت

 درصورت داشتن شرایط اهدا، شما به اتاق اهدا راهنمایی می‌شوید.

یکی ازکارکنان به شما کمک می‌کند تا به راحت ترین حالت ممکن بر روی تخت خونگیری قرار گیرید.

 یک خونگیر آموزش دیده ناحیه داخل آرنج تان را با محلول‌های پاک کننده تمیز وضد عفونی می‌نماید

خونگیر آموزش دیده، سوزن استریل را که به یک کیسه مخصوص متصل است وارد ورید (رگ) شما می‌نماید. همه وسایل مورد استفاده استریل و یکبار مصرف هستند، بنا براین به هیچ وجه خطری شما را تهدید نمی‌کند

یک واحد پلاکت(حدود500 میلی لیتر) از شما دریافت می‌شود . مدت زمان جمع آوری خون (یعنی از زمانی که سوزن وارد دست فرد می‌شود تا زمانی که کیسه خون به اندازه کافی پر شود) حدود یک الی یک و نیم ساعت طول می‌کشد.

 

 • معاینه و چک علایم حیاتی

بعد از اهدا پزشک علایم حیاتی شما را بررسی خواهد کرد تا از سلامتی شما بعد از اهدا اطمینان حاصل گردد.

 

 •  استراحت و پذیرایی

 

پس از پایان خونگیری لازم است به مدت چند دقیقه همچنان روی تخت استراحت نمایید. سپس خونگیر شما را جهت پذیرایی با آب میوه و شیرینی راهنمایی کرده و در طول این مدت از شما مراقبت خواهد کرد. کل زمان اهدای پلاکت (اهدا و استراحت) حدو 1.5 الی 2 ساعت طول می‌کشد.