• آخرین بروز رسانی : 1400/07/20

اهدای پلاسما

 

پلاسما چیست؟

مایع زرد رنگ رویی خون حاوی املاح و پروتئین ها و فاکتورهای انعقادی و..

در طول سال چند بار می توان اهدای پلاسما داشت؟

در طول سال می توان 24 بار اهدای پلاسما داشت.

پس از اهدای خون با فاصله 2 ماهه می توان اقدام به اهدای پلاسما نمود.

پس از اهدای پلاسما با فاصله 2  هفته می توان اقدام به اهدای خون نمود

نحوه عملکرد دستگاه آفرزیس چگونه است؟

با استفاده ازین روش به جای اخذ خون کامل از اهداکننده تنها پلاسمای فرد جدا شده و بقایای سلول های خونی به همراه مایعات تزریقی مناسب به وی برگردانده می شود و انواع داروهای بیولوژیک که  قابل فرآوری می باشند، تهیه و استخراج می شود

با استفاده از این روش 2 تا 3 واحد بیشتر از روش معمولی پلاسما اهدا می شود، که یکی از مزایای اصلی این دستگاه ایجاد سلامت بیشتر در افراد گیرنده بوده چرا که در بسیاری موارد بیماران نیازمند این دارو در طول سال مجبور به دریافت پلاسمای افراد مختلف می شوند که با استفاده ازین روش ریسک حساسیت و آلوایمونیراسیون کاهش می یابد

توصیه های قبل و بعد از اهدای پلاسما

 تقریبا همان شرایط اهدای خون معمولی است که اهداکنندگان عزیز قبلا تجربه کرده اند و شامل موارد زیر می باشد.

1-شب قبل از اهدا حمام کرده و مایعات بدون الکل و لبنیات به دفعات مصرف کنید.

2- 24 ساعت قبل از اهدا تا حد امکان از مصرف غذاهای چرب پرهیز کنید

3- پس از اهدا برای جبران مایعات بدن مقداری نوشیدنی مصرف گردد. (ترجیحا چای، قهوه یا نوشابه های تحریک کننده نباشد.)

4- تا یک ساعت از استعمال دخانیات امتناع کنند.

5-الزامی است دو لیوان آب نیم ساعت قبل از اهدا نوشیده شود.

6-حداقل تا 4 ساعت بار سنگین حمل نکرده و تا 24 ساعت فعالیت های غیرمعمول و استرس زا انجام نداده و روز آرامی بگذرانید

 

آیا می توانم پلاسما اهدا کنم؟

 • تمام شرایطی را که جهت اهداء خون لازم است برای اهداء پلاسما نیز لازم می باشد.
 • سن بالای 18 سال
 • وزن در محدوده قابل قبول (بالای 50 کیلوگرم)
 • هماکریت بالای 42 درصد
 • دارویی طی 36 ساعت اخیر مصرف نکرده باشید.
 • حداقل پلاکت جهت اهداء 150000 می باشد.
 • حتما باید قبل از اهداء یک غذای مقوی خورده باشید.
 • اگر آن روز الکل یا درمان دارویی خاصی مصرف کرده باشید، بهتر است از اهداء اجتناب کنید.
 • بعد از اهداء تا 4 ساعت از انجام فعالیت های سنگین و شدید خودداری کنید.
 •  داشتن کارت ملی برای اولین اهدا و کارت شناسایی عکسدار در ثبت نام الزامی می باشد.
 •  

مراحل اهدای پلاسما

 •  ورود به یک پایگاه انتقال خون

در بدو ورود به یک پایگاه انتقال خون، اولین چیزی که جلب نظر می‌کند ، تابلوها و پوسترهای متعدد آموزشی است که بر در و دیوار پایگاه نصب شده‌اند تا به شما اطلاعات کافی بدهند.

 

 •  مشاوره پزشکی کلینیک جامع اهدا

در بدو ورود به یک پایگاه انتقال خون برای اهدای پلاکت و پلاسما، مشاوره پزشکی با انجام پرسش و پاسخ ها، چک هموگلوبین انجام می گیرد و بر اساس این موارد اگر شرایط اهدای پلاکت یا پلاسما احراز شد جهت اهدا به واحد پذیرش معرفی می گردند.

 

 •  واحد پذیرش

ابتدا شما به پذیرش راهنمائی می‌شوید. در این بخش معمولاً پس از خوش آمد گویی ممکنست بروشورهایی به شما ارائه شده و از شما خواسته شود آنها را مطالعه نمائید. با مطاالعه این بروشورها شما اطلاعاتی درباره شرایط اهدای خون و موارد معافیت از اهدای خون بدست می‌آورید . بنابر این درصورت نداشتن هریک ازشرایط اهدای خون و یا داشتن یکی از موارد معافیت ، از اهدای خون خود صرف نظرکنید و درصورت لزوم با پزشک اهداکنندگان مشورت نمایید. اما درصورتی که خود را واجد شرایط دانسته و بخواهید خون اهدا نمائید ضمن درخواست ارائه کارت شناسایی معتبر، مشخصات شما پرسیده شده و این مشخصات ثبت می‌شوند.

 •  مصاحبه و معاینه پزشک اهدا کنندگان

در این مرحله پزشک پرسشهایی را در زمینه سوابق پزشکی ، وضعیت فعلی و رفتارهای شخصی شما مطرح می‌نماید و معاینه مختصری از شما بعمل می‌آورد سپس میزان هموگلوبین شما خیلی سریع و بطور سرپایی توسط پزشک اندازه گیری می شود.

این مرحله از اهدای خون از جهت حفظ سلامت شما و گیرنده خون شما ارزش بسیاری دارد بنابر این دقت و صداقت در پاسخ به این سوالات ضروری است.

 

 • نمونه گیری

بعد از معاینه پزشک نیاز است که به اتاق نمونه گیری مراجعه کرده و فرد نمونه گیر از شما یک نمونه خون برای انجام آزمایشات لازم دریافت نماید.

 

 •  خود حذفی محرمانه

تمامی اطلاعاتی که از شما دریافت می‌شود و پاسخ‌هایی که شما می‌دهید ، کاملاً محرمانه خواهند ماند . با این وجود ممکنست شما به هر دلیلی، از گفتن بعضی از حقایق یا رفتارهای خود , خودداری کنید . به همین دلیل در این مرحله ، پرسشنامه‌ای به شما داده می‌شود که در آن از شما پرسیده می‌شود: «آیا فکرمی کنید بهتر است پس از انجام خونگیری از خون شما برای بیماران مصرف شود یا خیر؟»

این بار شما هیچ معذوریتی ندارید . در صورتی که بدانید بخاطر انجام رفتارهای پر خطر ممکنست خون شما سالم نباشد، در کمال اطمینان و با خاطری آسوده پاسخ «مصرف نشود» را انتخاب و برگه را به درون صندوق ویژه‌ای بیندازید. به این ترتیب خون دریافت شده از شما، از چرخه مصرف حذف می‌گردد. درصورتی که از پاسخ‌هایی که به پزشک داده‌اید مطمئن هستید که طی ۱۲ ماه گذشته هیچ رفتار پر خطری نداشته‌اید، پاسخ «مصرف شود» را انتخاب وبرگه را به درون صندوق ویژه بیندازید. این راهکار که تاثیر به سزایی در افزایش ضریب ایمنی خون‌های گرد آوری شده دارد، را به اصطلاح «خود حذفی محرمانه» می‌نامند.

 

 • دریافت کلسیم

قبل از اهدای پلاسما به شما یک عدد قرص جوشان کلسیم داده می شود تا میل نمایید. 

 

 • اهدای پلاسما

 درصورت داشتن شرایط اهدا، شما به اتاق اهدا راهنمایی می‌شوید.

یکی ازکارکنان به شما کمک می‌کند تا به راحت ترین حالت ممکن بر روی تخت خونگیری قرار گیرید.

 یک خونگیر آموزش دیده ناحیه داخل آرنج تان را با محلول‌های پاک کننده تمیز وضد عفونی می‌نماید

خونگیر آموزش دیده، سوزن استریل را که به یک کیسه مخصوص متصل است وارد ورید (رگ) شما می‌نماید. همه وسایل مورد استفاده استریل و یکبار مصرف هستند، بنا براین به هیچ وجه خطری شما را تهدید نمی‌کند

یک واحد پلاسما(حدود500 میلی لیتر) از شما دریافت می‌شود . مدت زمان جمع آوری پلاسما(یعنی از زمانی که سوزن وارد دست فرد می‌شود تا زمانی که کیسه خون به اندازه کافی پر شود) حدود یک الی 45 دقیقه الی یک ساعت طول می‌کشد.

 

 • معاینه و چک علایم حیاتی

بعد از اهدا پزشک علایم حیاتی شما را بررسی خواهد کرد تا از سلامتی شما بعد از اهدا اطمینان حاصل گردد.

 

 •  استراحت و پذیرایی

 

پس از پایان خونگیری لازم است به مدت چند دقیقه همچنان روی تخت استراحت نمایید. سپس خونگیر شما را جهت پذیرایی با آب میوه و شیرینی راهنمایی کرده و در طول این مدت از شما مراقبت خواهد کرد. کل زمان اهدای پلاسما (اهدا و استراحت) حدو 1 الی 1.5 ساعت طول می‌کشد.